Tam ortasındayım Avrupa’nın – Český Krumlov

0
106

24 Eylül 2019

Český Krumlov nerede?

Yine Prag’dan hareketle Český Krumlov’a geçtim.  Prag’ın 170 kilometre güneyinde bulunan ve dünyanın en iyi korunan 10 ortaçağ kasabasından biri olan Český Krumlov, UNESCO Dünya Mirasları listesinde.  Vltava Nehri üzerine yerleşmiş Český Krumlov Harry Potter serisine de bazı sahneleri için ev sahipliği yapmış bir kasaba.

Prag, Český Krumlov arası otobüsle yaklaşık 3 saat sürüyor. Ben yine Flix Bus tercih ettim ve son derece rahat bir yolculuk yaptım.

Flix Box hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Karlov Vary yazıma göz atabilirsiniz.

Yine gözümün alabildiğine şerbetçi otu tarlalarından geçerek Český Krumlov’a ulaştığımda tam olarak nasıl bir yer göreceğimi bilmiyordum. Çünkü yine, her zaman yaptığım gibi büyüsü kaçmasın, gördüklerimden daha çok etkileneyim düşüncesiyle çok fazla okuyup araştırmamış, hele de fotoğraflara hiç bakmamıştım. Bu yöntem bazen iyi oluyor ama her zaman değil… Yani, çok bana uymayın derim 😉

Český Krumlov’da gezilecek yerler

Her neyse, otobüsten indim ve bir kapıdan geçerek masal şehrine girdim. Tam anlamıyla gerçek dünyadan şehri ayıran bir kapıydı o, ve ben de artık o kalabalık, gürültülü gerçek dünyada değildim. Minicik, rengarenk, üçgen çatılı evlerin önlerinden geçiyor, arnavut kaldırımı sokaklar beni nereye sürüklerse itiraz etmeden oraya gidiyordum. Heyecandan asıl gitmem gereken yeri neredeyse es geçiyordum ki birden tüm heybetiyle karşımda buluverdim, Český Krumlov Kalesi!

Avrupa’nın en büyük kalelerinden biri ve girişinde sizi ayılar karşılıyor. Evet evet bildiğimiz boz ayılar. Yüzyıllar önce Bohemya’ya sahip olan aileler burada kalıyormuş ve artık nasıl bir fantezi ise ayı besliyorlarmış. İşte o yıllardan günümüze kadar da bu gelenek devam ettirilmiş… Kalenin içine doğru ilerlediğinizde minicik pencerelerden kasabanın eşsiz manzarasına hayran kalıyorsunuz.

Kaleyi gördükten sonra “free”siniz. Ara sokaklara gire çıka yürüyün. Vltava Nehri’nin boyunda dolaşın. O legodan yapılmış gibi duran evlerin suya yansımalarını izleyip büyülenin…

Český Krumlov’da ne yenir?

Öncelikle ben gittiğimde her yerde kredi kartı geçmediği gibi € konusunda da çok istekli değillerdi. O nedenle bir şeyler yemeye oturmadan önce üzerinizde Çek Korunası bulundurmanız iyi olur.  Genellikle tüm mekanların fiyatları ve mönüleri kapılarında mevcut. Özellikle öne çıkan bir mekanları da yok. O sebeple gözünüze şirin gelen fiyatları size uyan herhangi bir yerde bir şeyler yieyebilirsiniz ki aparetiften öteye geçen bir mutfakları da pek yok.

Ben yine o sokak senin bu sokak benim gezerken büyükçe bir avlu girişinin önüne konmuş kara tahtada bir mönü ve fiyat listesi görüp girdiğim bir mekanda yemiştim. Avlusunda otururken de hostel gibi bir yer olduğunu ama restoranının da herkese açık olduğunu düşünmüştüm. Patatesli, lahanalı bir yemek yemiş ve gayet de beğenmiştim. Onun dışında nehir boyunda sıra sıra mekanlar mevcut hatta bu mekanların çalışanları arasında Türklerle karşılaşmanız da mümkün…

Český Krumlov’a ne zaman gitmeli?

Český Krumlov hava durumu yine Prag’la kıyaslardan daha ılık. Eylül sonu gitmiş olmama rağmen bir sweatshirt yeterli olmuştu. Sonbaharın renkleri ise muhteşemdi. Evet kısa bir süreliğine hava kapamış ve biraz yağmur atıştırmıştı ama sonrasında bulutların güneşin ve doğanın rengi daha da canlanmıştı.

Český Krumlov mevsimi kesinlikle sonbahar ama ciddi serin anlarına da denk gelebilirsiniz. Temkinli olmanızı öneririm.

Český Krumlov’da nerede kalınır?

Kasaba tek kelimeyle bir masal şehri ve ben aşık oldum! Ama bir günden fazlasına gerek var mıdır? Yok. Zira bütün kasabayı yürüyerek gezmenize rağmen gezip bitiriyorsunuz. Ama dinlenelim, biraz kafa dinleyelim derseniz kasabanın içerisinde minik butik oteller mevcut.  Booking ya da Airbnb kullanarak zevkinize ve bütçenize göre bir yer bulabilirsiniz.

Ben günübirlik gelip, Prag’a geri dönmeyi tercih ettim. Bir iki gün daha Prag’da vakit geçirip Dresden’e gidecektim…

Dresden’de görüşmek üzere…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here