Doğu Ekspresi’ne Rakip: Van Gölü Ekspresi

0
137
Van Gölü Ekspresi

Doğu Ekspresi ile Kars’a gitmeyi hepimiz hayatımızda en az bir kere hayal etmişizdir. Ben yıllarca bilet kovalamış ve hiçbir zaman yakalayamamış biri olarak bu hayalimden de Doğu Ekspresi’ne ek turistik tren çıkınca vazgeçtim. İşte bu noktada Van Gölü Ekspresi, Kurtalan Ekspresi gibi alternatifler de aklıma düşmeye başladı. Pandemi ile birlikte bu hayali de bir kenara bıraktım.
🙂

Van Gölü Ekspresi rotası Doğu Ekspresi kadar büyüleyici mi bilemem ama bence yeni yerler keşfetmek için güzel bir alternatif. TCDD tarafından işletilen Ankara kalkışlı ana hat trenlerinden olan Van Gölü Ekspresi adından da anlaşılacağı gibi Van’a gidiyor. Tren yolculuğu Bitlis’in Tatvan ilçesinde son buluyor.

Van Gölü Ekspresi Durakları

Ankara Garı ile başlayan tren yolculuğu Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Malatya, Elazığ, Muş ve Tatvan’a kadar devam ediyor. Ancak tren 10 dakika molalar ile toplam 60 durakta duruyor. Van Gölü Ekspresi rotası toplam 1245 km, seyahat süresi ise 25 saat. Bilet fiyatları ise 95 TL’den başlıyor.

Trende 3 çeşit vagon tipi bulunuyor. Pulman vagon, örtülü kuşetli vagon ve yataklı vagon.

Pulman Vagon: 2+1 olarak düzenlenmiş vagon tipidir. En kolay bilet bulabileceğiniz vagondur. Tuvalet ortak kullanımlıdır ve tanımadığınız insanlarla seyahat etmeniz olası bir ihtimaldir. Evcil hayvanınız var ise sadece bu vagonu tercih edebiliyorsunuz.

Örtülü Kuşetli Vagon: 4 kişilik koltukların bulunduğu bu vagonda koltuklar açıldığında yatak olabiliyor. Bileti aldığınızda TCDD site temiz çarşaf ve yastık veriyor. Vagonda tuvalet ve priz var. Örtülü Kuşetli vagon, Pulman vagona göre daha konforlu olduğu için daha çok tercih ediliyor.

Yataklı Vagon: Ranza gibi iki yarak bulunan yataklı vagon, en çok tercih edilen vagon tipi. Tuvalet, masa, mini buzdolabı ve priz bulunan vagonda kendinizi size ait bir odada gibi hissedebiliyorsunuz.

Van Gölü Ekspresi Hangi Günler Yapılıyor?

Tren yolculuğu için haftada 2 sefer düzenleniyor. Ankara kalkışlı Ankara-Tatvan seferleri Salı ve Pazar günleri, Tatvan kalkışlı Ankara seferleri ise Salı ve Perşembe günleri gerçekleşiyor.

Van Gölü Ekspresi Saatleri

Van Gölü Ekspresi Ankara’dan sabah saat 11.20’de kalkıyor, ertesi gün saat 12.37’de Tatvan’a varmış oluyor. Dönüşte ise Tatvan’dan saat 08.40’da hareket eden tren, ertesi gün saat 11.11’de Ankara’ya ulaşmış oluyor.

Van Gölü Ekspresi Bilet Nasıl Alınır?

TCDD’nin resmi internet sitesine girdiğinizde Van Gölü Ekspresi bileti alabilirsiniz. Ayrıca Gar gişeleri, PTT ve turizm acentelerinden de bilet satın alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here