Dünyanın en görkemli yapıları

0
39
Aziz Vasil Katedrali

Şehirlerin simgesi haline gelen, dünyadaki dikkat çekici yapılar saymakla bitmez. Mimarisi ile kendine hayran bırakan dünyanın en görkemli yapılarını derledik!

Ölmeden önce görülecekler listesine de eklemeyi unutmamız gereken dünyadaki en görkemli yapılar listesine Türkiye’den başlıyoruz.

Ayasofya Camisi (Türkiye)

532 yılında yapımına başlanan ve 537 yılında tamamlanan Ayasofya, dönemin Bizans imparatoru tarafından yaptırıldı. Bizans mimarisinin izlerini taşıyan yapı, bazilika planlı bir patrik katedrali iken İstanbul’un fethinin ardından cami olarak hizmet vermeye başlamıştır. 1934 yılından itibaren ise müze olarak ziyaretçilerini ağırladı. Dünyanın en görkemli yapılarından olan Ayoasofya, 10 Temmuz 2020 tarihinde tekrar ibadete açıldı. Kubbe geçişi, mozaikleri ve süslemeleri ile dünyada önemli yere sahip yapılardan biri olarak geçiyor.

Taç Mahal (Hindistan)

Dünyada aşk ile yapılan en güzel eserlerden olan Taç Mahal, bir imparatorun çok sevdiği karısına yaptırdığı bir eser. Tamamlanması 22 yıl süren Taç Mahal’in yapımında 20 bin işçinin çalıştığı ve bazı bölümlerinde bir Fransız ve Venediklinin pay olduğu söyleniyor. 1631 yılında Moğol imparatorunun eşi 14’üncü çocuğunu dünyaya getirirken hayatını kaybeder. Aslında imparator o ölümle sadece eşini değil, siyasi danışmanını da kaybetmiş oldu. 2 yıl boyunca yas tutan imparator, ölen karısı anısına eşi benzeri olmayan bir mezar yaptıracağına yemin eder ve Taç Mahal inşasına başlanır. Taç Mahal, Hindistan’ı tanımlamakta kullanılan en belirgin semboldür. Defalarca görülse bile her görüldüğünde insanı şaşırtan bu yapı dünyanın en görkemli yapıları arasında ilk sıralarda yer alıyor. Taç Mahal, mermerden yapılmış olsa bile, binası bazı fotoğraflarda görüldüğü gibi beyaz değil. Binlerce değerli taşın yerleştirildiği yüzeyler güneş ışığı vurduğunda dramatik gölgeler oluşturuyor. Babür İmparatorluğu 5’inci hükümdarı Şah Cihan tarafından yaptırılan yapı, Hindistan Agra’da, Jumna Nehri kıyısında konumlanıyor.

La Sagrada Familia (İspanya)

Dünyadaki görkemli yapılar arasında önemli bir yer alan La Sagrada Familia İspanya’nın Barselona şehrinde yer alıyor. Modern mimarinin öncülerinden Antoni Gaudi’nin 1883 yılında devraldığı ancak 1926 yılında bir tramvayın altında kalarak hayatını kaybetmesi sonucu yarım kalan La Sagrada Familia’nın yapımı halen devam etmektedir. Sadece tasarımı ile değil inşaat süreci ile de ders niteliğinde olan kilise inşa edilmeye başlandığında ineklerin otladığı bir alanda iken bugün kentin tam ortasında yer alıyor.

Notre Dame Katedrali (Fransa)

Fransa’nın Paris şehrinde yer alan Notre Dame Katedrali, Sen Nehri kıyısında konumlanıyor. 2019 yılında çıkan yangına kadar gotik mimarisi ile ziyaretçilerini ağırlayan katedral şimdilerde restorasyon nedeniyle kapalı. Yapımına 1163 yılında başlanan Notre Dame Katedrali’ne 1225- 1250 yılları arasında iki kule eklendi. Meryem Ana’ya adanan yapıda 37 tane farklı Meryem Ana figürü yer alıyordu. Paris’in en dikkat çekici simgelerinden ve dünyanın en görkemli yapılarından biri olan Notre Dame Katedrali, 1991 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine alındı.

Sacre Coeur Bazilikası (Fransa)

Paris’in en yüksek tepesi Montmartre Tepesi’nde yer alan dünyanın en görkemli yapılarından biri Sacre Coeur Bazilikası, görünümüyle Walt Disney şatosunu andırıyor. Mimarisi ve bembeyaz rengi ile büyüleyici bir görüntüye sahip olan bazilika, Prusya Savaşı sırasında ölenlerin anısına yapılıyor. Sacre Coeur, fransızca’da ‘Kutsal kalp’ anlamına geliyor. Yapımına 1875 yılında başlanan bazilika planlı kilisenin kullanımına 1914 yılında başlanmış. İnşaat maliyetinin neredeyse tamamına yakınını Fransız halkı üstlenmiştir. Haç şeklinde olan bazilika, dört kubbeye sahip.

Macaristan Parlamento Binası (Macaristan)

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de yer alan ve Avrupa’nın en eski siyasi yapılarından biri olan parlamento binası, Tuna Nehri kıyısında yer alıyor. Macaristan’ın kuruluşunun 1000’inci yılına (1896) hazır olacak şekilde yapımına 1885 yılında başlanan binanın inşası sırasında 40 milyon tuğla, yarım milyon değerli kaya kumu ve 40 kilo altın kullanılmış. Gotik bir mimariye sahip olan parlamento binası aynı zamanda Rönesans tarzı simetrik bir cepheye de sahip.

Milano Katedrali Duomo (İtalya)

İtalya’nın en görkemli yapılarından biri olan katedral, şehirdeki en popüler turistik yapı. Milano Katedrali, ülkenin en büyüleyici ve en gotik yeri olarak kabul ediliyor. Hem içinde hem de dışında mimari detayları ile dikkat çeken katedralin dışında 2300 tane heykel yer alıyor. İç mekanda ise 1000 tane heykel, mermer sütunlar, vitray pencereler ve yaldızlı tavanlar yer alıyor.

Aziz Vasil Katedrali (Rusya)

Renkli kubbesi ve ilginç tasarımı ile Aziz Vasil Katedrali, 1555-1561 yılları arasında inşa edilmiş. Yapıda yer alan sekiz kubbenin her biri, Rusların Astrahan ve Kazan hanlıklarına karşı kazandığı zaferleri simgeliyor. Katedralin en uzun kulesi 65 metre uzunluğunda. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Aziz Vasil Katedrali, dünyanın en görkemli yapıları arasında yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here