Dünyanın En Güzel Tren Yolculukları

0
243

Dünyanın her yerinde en çok tercih edilen ulaşım aracı olan tren, hem ulaşım açısından hem de turistik açıdan son yılların en popüler yolculuk seçeneği oldu. Tren yolculuğu denince aklımıza sadece Doğu Ekspresi ile yapılan 25 saatlik yolculuk gelse bile hala dünyanın pek çok köşesinde muhteşem manzaralar sunan demiryolu hatları var.

Trans-Sibirya Ekspresi

Rusya’dan Pekin’e uzanan rotada muhteşem bir seyahat deneyimlemek isterseniz Trans-Sibirya Ekspresi tam size göre. Rusya’dan yola çıkan tren, Ural Dağları’nın karşısında yer alan huş ormanlarından yol alır. 9.200 km yolu tamamlayacak olan tren hattı Moğolistan’ın başkenti Ulanbatur’dan Pekin’e devam eder.

Machu Picchu Treni

Güney Amerika’nın en popüler ülkesi Peru’ya gidenler genellikle Cusco’dan Machu Picchu’ya giden trene biner. 12 saat süren bu yolculuk aslında dünyanın en yüksek ikinci tren yolculuğu olarak biliniyor. And Dağları’nın arasından devam ederken 4.782 metre yüksekliğe ulaşan tren ayda sadece iki kez sefer yapıyor.

Glacier Ekspresi

İsviçre Alpleri arasında unutulmaz bir seyahat deneyimine fırsat veren Glacier Ekspresi günde sadece tek sefer yapıyor. 7 saat süren yolculukta 91 tünel ve 291 köprü ile büyülenebilirsiniz. Bu tren yolu, 1920 yılında isviçre Alplerinin keşfedilmesi için açıldı. 1930’da St. Moritz ve Zermatt arasında ilk tam seferini yaptı. The Glacier Express, dünyanın en yavaş hızlı treni olarak biliniyor. 

Talyllyn Railway

Dünyanın en güzel tren yolculukları arasında yer alan Talyllyn Railway aynı zamanda dünyanın en sevimli tren yolculuğu olabilir. Ortalama hızı saatte 9 milden az olan bu sevimli hattın uzunluğu sadece 7 mil.

Palace on Wheels

Hindistan’ı gerçekten deneyimlemek ve zorlanmadan görmek için oldukça popüler olan Palace on Wheels ülkenin en lüks treni değil ancak en ünlüsü diyebiliriz. Delhi’den başlayan tren yolculuğu 1 hafta sürüyor. Ortalama bir tren olsa da Taj Mahal’i görmenin en kıs yolu diyebiliriz.

Tazara Ekspresi

Tanzanya’nın başkenti Dar es Salaam’dan kalkıp Zambiya’nın Kapiri Mposhi şehrine giden Tazara Ekspresi, 1.860 km’yi tam tamına 46 saatte tamamlıyor. Tanzanya’nın doğal yapısı, köyleri ve parklarıyla ilgili muhteşem bir deneyim sunan yolculukta tren planlı ya da plansız herhangi bir yerde durabiliyor.

Bernina Ekspres

Dünyanın en güzel görsel yolculuğu olmaya aday Bernina Ekspres, unutulmaz bir deneyim yaşama imkanı sunuyor. Doğu İsviçre’de Chur ve St.Moritz’den başlayan yolculuk, Kuzey İtalya’da Tirano sınırına doğru devam ediyor. 144 km boyunca 55 tünel ve 196 köprü’yü göreceğiniz yolculuk 4 saat sürüyor.

Rocky Mountaineer

İlk seferini 1990 yılında yapan Rocky Mountaineer o günden günümüze kadar gelişerek dünyanın en büyük özel firmalarından biri oldu. Sadece turistik amaçlı değil şehirlerarası ulaşım için de kullanabileceğiniz bir tren olan Rocky Mountaineer ile yolculuğunuz boyunca Kanada dağlarının karlı tepelerini ve buz tutmuş nehirleri izleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here