Bir kralın masalsı dünyası: Neuschwanstein Şatosu

0
36
Neuschwanstein şatosu

Uyuyan Güzel’in muhteşem şatosu Neuschwanstein şatosu 2. Ludwig tarafından en sevdiği besteci Richard Wagner’e hediye olarak inşa edilmiş. Görüntüsüyle bir kralın masal dünyasını anlatan Neuschwanstein şatosu hikayesiyle yazımızda!

Almanya Bavyera’da, Würzburg’dan başlayan ve güneye doğru gidip Füssen’de biten güzergah ‘Romantik Yol’ olarak biliniyor. Yolun son noktasında bulunan Swangau kasabasında iki göl arasında bir tepede konumlanan masalsı bir şato bulunuyor. II. Ludwig tarafından yaptırılan bu şato, görenlere bir masalın içindeymiş hissi yaşatıyor. Öyle ki Walt Disney bile Disney logosunda bu şatoyu tercih ediyor.

6 katlı Neuschwanstein şatosu, 19. Yüzyılda Neo-romantisizm stili ile yapılmış. Neuschwanstein, kralın isteği üzerine saray ressamı Christian Jank tarafından tasarlanmış. 1869 yılında inşaatına başlanan şato 1886 yılında oturulabilecek hale geliyor. II. Ludwig, yaşamını ve ülkesinin az imkanlarını bu gerçekdışı görünen şato için harcamış.

Annesi Prusya Prensesi, babası ise Bavyera kralı olan II. Ludwig, kardeşi ile birlikte ailesinden uzak büyümüş. Çocukluk ve ilk gençlik yıllarını yalnız geçiren Ludwig, sonraki yıllarda da yalnız yaşamayı tercih etmiş ve bu özelliğini Neuschwanstein şatosuna da yansıtmıştır. Şato tamamlandığında Ludwig içinde sadece 3 hafta yaşayabilmiş. Psikolojik sorunları nedeniyle başka bir sarayda izole bir hayat sürmek zorunda kalmış ve kısa bir süre sonra saray yakınlarındaki bir gölde ölü bulunuş. II. Ludwig’in ölümünün ardından borçlarının ödenebilmesi için şato turistlerin ziyaretine açılmış.

Dışı kadar içi de iddialı olan şatonun içinde pek çok yeri aslında tamamlanamamış. O yüzden şatoyu gezmek biraz kısa sürüyor. Şatoyu yaptırırken Richard Wagner’in Kuğu operasından etkilenen Ludwig’in Wagner’e aşık olduğu efsaneler arasında yer alıyor. Şato içerisinde yer alan opera salonu duvarında bu hayranlık karşınıza çıkıyor.

Ludwig’in yalnızlığı çok seven ruh halini anlayabilmek için ise yatak odası ve yemek odasını ziyaret etmek yetiyor. Yaşam alanlarının tamamı tek kişilik yapılmış. Şatodaki en etkileyici kısım ise Wagner operalarından ilham alınarak yapılan seyir terası. Bu alan orman ve göl manzarası ile ziyaretçileri büyülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here