Pasaport Türleri ve Özellikleri

0
736

Yurtdışı seyahatleri için gerekli olan pasaport, yabancı ülkelere giriş ve çıkışlarda kullanılıyor. Türk vatandaşları için 4 pasaport çeşidi bulunuyor. Ayrıca Türk vatandaşları bazı ülkelere pasaportları ile vizesiz giriş yapabiliyor.

Pasaport çeşitleri, özellikleri ve kimlerin hangi pasaportu alabildiği ile ilgili bilgiler için yazımı inceleyebilirsiniz.

Umuma Mahsus Pasaport | Bordo Pasaport

Bordo Pasaport, Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ikamet eden vatandaşların sahip olabileceği pasaport türlerindendir. Bordo Pasaport ile pek çok yabancı ülkeye giriş çıkış yapabilirsiniz.

Hususi Pasaport | Yeşil Pasaport

Yeşil Pasaport, meclis üyeleri, bakanlar, eski üyeler ve devlet memurlarının sahip olabileceği pasaport türlerindendir. Yeşil pasaport sahiplerinin çocukları da 25 yaşına kadar bu pasaportu kullanabiliyorlar. Yeşil pasaport sahipleri için ayrıca bazı ülkelere vizesiz giriş hakkı bulunuyor.

Hizmet Pasaportu | Gri Pasaport

Gri Pasaport, devlet kurumlarında çalışan ve devlet tarafından görevlendirilerek yurt dışına çıkan kişilerin sahip olabileceği pasaport türüdür. Sarı basın kartına sahip basın mensupları ve bazı bilimsel çalışmalar için yurt dışına çıkan akademisyenler de bu pasaportu kullanırlar. Gri pasaportta da bazı ülkelere vizesiz giriş hakkı bulunuyor.

Diplomatik Pasaport | Siyah Pasaport

Siyah Pasaport, Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilik ve konsolosluk çalışanları için hazırlanmış olan özel bir pasaporttur. Siyah pasaporta, meclis üyeleri, Yargıtay, Sayıştay, Cumhurbaşkanı ve Valiler sahip olabilir. Dünyanın pek çok ülkesine vizesiz giriş sağlar.

Göz At: Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?

Göz At: Güncel Pasaport Fiyatları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here