Sinop Gezi Rehberi | Görülmesi Gereken Yerler

0
651

Konumu, doğası, huzur veren yanı ve insanlarıyla Sinop benim için Karadeniz’in en güzel şehirlerinden biri. Her yıl Türkiye’nin en mutlu şehirleri sıralamasında aldığı birincilikle adından söz ettiren Sinop’ta bir güne bir sürü etkinlik sığdırabilirsiniz. Şehrin tamamında neredeyse trafik ışığı hiç yok, güvenlik ise üst seviyede. Gecenin bir yarısı çık sahilde gez kimse rahatsız etmez. O kadar çok seviyoruz ki Cuma gecesi İstanbul’dan arabayla çıkıp, Cumartesi günü Akliman’da keyif yapıp, Pazar sabahı İstanbul’a dönmek için yola çıkmak gibi bir çılgınlığımız bile var. Peki, Sinop’ta neler yapılır? Gezilecek yerler nereler? Ne yenir? Nerede kalınır? Tüm sorularınızı burada yanıtlıyorum.

Sinop’ta gezilecek yerler

Tarihi Sinop Cezaevi

Sinop cezaevi Anadolu’nun Alkatraz’ı olarak biliniyor. İçeri girdiğinizde zaten anlayacaksınız. Ürkütücü bir havası var. Senelerce siyasi suçluları ağırlamış olan Sinop Cezaevi 1999 yılında kapatılarak müzeye çevrilmiş. Cezaevinin üç tarafı deniz. Şimdilerde denizin dışına biraz doldurma yapılarak uzatılmış ancak eskiden deniz suları duvarlara vururmuş. Hatta Sabahattin Ali’nin şiirinde geçen ‘Dışarda deli dalgalar, gelip duvarları yalar’ sözleri Sinop Cezaevi’nde yazılmış ve orayı anlatmaktadır. Sinop Cezaevi ile ilgili detayları başka bir yazı olacak yazacağım.

Hamsilos /Akliman

Hamsilos Sinop’ta benim favorim. Buzul aşındırması sonucu oluşan Hamsilos koyu, dünyanın kendiliğinden oluşan tek koyu olarak biliniyor. Geçmiş zamanlarda savaş gemilerinin gizlenmek için kullandığı koy şimdilerde balıkçıları fırtınalardan koruyor. Yolların bozuk olması araçla ilerlemenizi engel olabilir ancak doğa yürüyüşü yaparak keşfedebilirsiniz. Akliman mevkiinde olan Hamsilos, Sinop merkeze 11 kilometre uzaklıkta. Türkiye’nin en kuzey noktası olan İnceburun’a ise 10 kilometre.

Erfelek Tatlıca Şelaleleri

28 ayrı şelaleden oluşan Tatlıca Şelaleleri için Erfelek’e gitmelisiniz. 10. Şelaleye kadar bir yürüyüş parkurundan ilerleyebilirsiniz. Ancak 10’uncu şelaleden sonra patika bir yoldan devam etmelisiniz. Ayrıca ilk 10 şelale boyunca tırmanmak için şelalelerin içinde merdivenler de bulunuyor. İlkbahar ve Sonbahar aylarında giderseniz bunu yapmanız suyun soğukluğundan dolayı pek mümkün olmayabilir ama yazın uygun kıyafetlerle giderseniz muhteşem bir deneyim yaşayabilirsiniz.

İnceburun Feneri

Türkiye’nin en kuzey noktası İnceburun Feneri. Haritada Sinop’a baktığınızda çıkıntılı bir kısım görünür. Çıkıntının en uç noktasında ise Fener yer alıyor.

Gerze

Sinop’un ilçelerinden biri olan Gerze’nin aslında acı dolu bir hikayesi var. 13 Şubat 1956’da Gerze’de çıkan yangın tam 18 saat sürmüş ve neredeyse Gerze’nin yarısından fazlası yanmış. Toplamda 833 ev ve 300 dükkanın yandığı söyleniyor. Yangını söndürmek için çabalanan 18 saatin sonunda tüm ilçede sadece 100-150 ev kadar kalmış. Sakin bir havası olan Gerze’de yangın sonrası yapılan ‘Yangın Evleri’ni ve Gerze sahilini mutlaka görmelisiniz.

Şahin Tepesi

Sinop’un seyir tepesi. Sinop’un nasıl bir şekle sahip olduğunu merak ediyorsanız mutlaka ama mutlaka Şahin Tepesi’ne gidip bakmalısınız.

Sinop’ta ne yenir?

Balık – Şişte çarpan balığı. Hangi balıkçıya sorsanız hazırlar bence. Balıkçıdan balığınızı alıp, bir yerden kullan-at mangal alıp Akliman’da sofranızı kurabilirsiniz.

Sinop Mantısı – Biz her gittiğimizde ‘Teyze’nin Yeri Mantı Salonu’nda yiyoruz. Nereye giderseniz gidin bence mantı aynı mantı. Size tavsiyem ‘Nasıl olsun?’ diye sorduklarında yarısı cevizli, yarısı yoğurtlu tercih etmeniz olacaktır.

Nokul – Sinop’un bir tür poğaça. Oldukça lezzetli. Ben haşhaşlısını tercih ediyorum ama tahinlisinin de tadına doyum olmuyor.

Sinop’ta nerede kalınır?

Sinop’a gidiyorsanız bence denizi gören otellerde kalmalısınız. Biz her gidişimizde sahildeki Mola Otel’de kalıyoruz.

Kaç gün kalınır?

Yazın gidiyorsanız, hem denize gireyim hem gezeyim derseniz 4 gün yeterli. İlkbahar, sonbahar ve kış aylarında gidiyorsanız ise bence 2 gece 3 gün doya doya gezmeniz için yetecektir.

Gezilecek Yerler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here