Tarihi Sinop Cezaevi

0
830

1999 yılında kapatılarak müzeye çevrilen Tarihi Sinop cezaevi, 3 tarafı deniz olan tarihi kale duvarları arasında yer alıyor. 4 bin yıl önce yapılan kalenin cezaevi olarak kullanılmaya başlaması kayıtlara göre 1568 yılına dayanıyor. Resmi olarak zindana dönüştürülmesi ise 1887. Kale içine ayrıca 1939 yılında çocuk hapishanesi olarak kullanılmak için bir bina daha yaptırılmış.

Bu tarihi yapı, 1214 yılında Selçuklular tarafından kullanılmaya başlamış. O günden günümüze yapının çeşitli yerlerine 11 adet Burç yaptırılmış ve komutanların isimleri verilmiş. Sur kalınlığı 3 metre olan kalede burçlar ise denize hakim güney cephede 22 metre, diğer cephelerde ise 18 metredir. Sinop cezaevi tarihine bakıldığında burası 1568-1999 yılları arasında cezaevi olarak kullanılmış. 1999 yılında kapatılılarak ziyarete açılmış. Şiirlere, şarkılara konu olan tarihi Sinop cezaevini her yıl ortalama 280 bin kişi ziyaret ediyor.

İçeri girince tüyler ürperten Sinop cezaevinde girişte bir zindan bulunuyor. Zindanın biraz ilerisinde ise ziyaretçi binası bulunuyor. Ziyaretçi binasının özelliği ise mahkumların ve ziyaretçilerin ayrı ayrı yerlerden bir metrekareden daha dar alanlarda görüştürülmesi. Cezaevi içerisinde biraz daha ilerlenildiğinde zindanlar, hücreler, koğuşlar, atölyeler, yemekhane, idari bina ve revir bulunuyor. Cezaevini hızlıca gezmek isterseniz 1-2 saat ayırmalı, detaylı bir gezi yapmak isterseniz ise 3 saatinizi ayırmanız gerekiyor.

Sinop Cezaevinde Yatan Ünlüler

Edebiyata ve şiire yön verenlerin de siyasi suçlardan dolayı girdiği cezaevinde yatan ünlüler arasında Sabahattin Ali, Refik Halit Karay, Mustafa Suphi, Ahmet Bedevi Kuran, Ruhi Su, Burhan Felek, Zekeriya Sertel gibi isimler yer alıyor. Hatta Sabahattin Ali’nin herkesin bildiği şiiri ‘Aldırma Gönül’ bu cezaevinde yapılmış, şiirin ‘Dışarda deli dalgalar, gelip duvarları yalar’ kısmı ise cezaevi surlarının denize sıfır olan kısımları için yazılmıştır.

Sinop Cezaevi Müzesi Açılış-Kapanış Saatleri

Nisan-Ekim
Yaz Açılış Saati: 09:00
Yaz Kapanış Saati: 19:00

Kasım-Mart
Kış Açılış Saati: 08:00
Kış Kapanış Saati: 17:00

Tatil Günü:
Her gün açıktır.

Giriş Ücreti: 5 TL

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here