Ucuza Seyahat Edilebilecek Avrupa Şehirleri

0
452

Kimilerine göre seyahat etmek oldukça masraflı bir iştir. Ancak biraz planlama ile çok ucuza da seyahat edilir. Yeni yerler keşfetmek için çok paraya ihtiyacınız olmayan, Avrupa’nın bütçe dostu ucuz şehirleri burada bulabilirsiniz.

Vizesiz gidebileceğiniz Avrupa ülkeleri için ‘ Avrupa’da Vize İstemeyen Ülkeler ‘ yazısına göz atabilirsiniz.

Krakow, Polonya

Krakow

Polonya’nın güneyinde, Vistül Irmağı’nın Wawel tepesinin ayağında yer alan Krakow, Polonya’nın en eski şehri. Polonya, Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen ülkede para birimi olarak Zloty kullanılıyor. 1 Zloty ise yaklaşık 1,38 Türk Lirası’na denk geliyor. Schengen vizesi isteyen Polonya ile Türkiye arasında ise sadece 1 saat fark var.

Budapeşte, Macaristan

Budapeşte

Macaristan’ın başkenti Budapeşte son yıllarda oldukça popüler. Görülebilecek yerler açısından da zengin olan Budapeşte’de Parlamento Binası, Buda Kalesi, St. Stephen’s Basilica, Aslanlı Köprü, Margaret Adası mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Macaristan’ın para birimi ise Macar Forinti. 1 Macar Forinti yaklaşık olarak 0,019 Türk Lirası’na denk geliyor.

Vilnius, Litvanya

Vilnius

Avrupa’nın en ucuz şehirlerinden olan Vilnius, Litvanya’nın başkenti. Para biriminin Litvanya Litası olduğu ülkede 1994 yılında 2002 yılına kadar Lita Amerikan Doları’na sabitlenmişti. 2002 yılından sonra ise Euro’ya sabitlendi. Ülkede 1 euro yaklaşık olarak 3.43 litvanya litası yapıyor.

Prag, Çek Cumhuriyeti

Prag

Çek Cumhuriyeti’nin en büyük şehri ve aynı zamanda başkenti olan Prag, Avrupa’nın görülmesi gereken yerler listesinin başında geliyor. Çek Cumhuriyeti’nde resmi para birimi olarak Çek Korunası kullanılıyor. 1 Çek Korunası yaklaşık olarak 0,23 Türk Lirası yapıyor.

Lviv, Ukrayna

Lviv

Ukrayna’nın gece hayatıyla ünlü şehri Lviv’de de ucuz bir tatil yapmanız mümkün. Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Lviv’de resmi para birimi olarak Ukrayna Grivnası kullanılıyor. 1 Ukrayna Grivnası yaklaşık olarak 0,20 Türk Lirası’na denk geliyor.

Riga, Letonya

Riga

Avrupa’nın en ucuz şehirlerinden olan Riga, Letonya’nın başkenti. Letonya’da para birimi olarak ise euro kullanılıyor.

Strasbourg, Fransa

Strasbourg

Üzüm bağları ile oldukça meşhur olan Strasbourg, uzun yıllar boyu Almanların idaresinde kalmış. Alman mimarisini görebileceğiniz şehir aynı zamanda tipik Fransız kentlerine de benziyor. Fransa’da resmi para birimi olarak euro kullanılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here